تکنولوژی سرک

تکنولوژی دندانپزشکی سرک

دندانپزشکی دیجیتال با دستگاه سرک

سرک یک تکنولوژی پیشرفته مهندسی پزشکی آلمانی است که توسط شرکت زیمنس خریداری شده و اکنون سال‌هاست که از کاربرد مدل‌های اولیه آن در کشورهای پیشرفته می گذرد ولی کاربرد آن در کشور ایران حدود 3 سال سابقه دارد. سرک تکنولوژی بازسازی دندان های طبیعی و یا ایمپلنت ها است که بر پایه استفاده از سیستم اسکن به جای قالب گیری سنتی و طراحی با کامپیوتر و سپس تراش با دستگاه رباتیک استوار است.

فیلم زیر توصیفی از تکنولوژی سرک، توانایی ها و کاربردهای آن در دندانپزشکی می باشد که تماشای آن را به شما توصیه می کنیم.

از مزایای استفاده از تکنولوژی سرک در دندانپزشکی می توان به امکان انجام درمان زیبایی و تغییر لبخند در یک جلسه، صرفه جویی در وقت بیماران به علت کاهش مراجعات؛ عدم نیاز به استفاده از ترمیم یا روکش موقت، حذف مرحله قالب گیری که برای بسیاری ناراحت کننده است، تنوع رنگ و ظاهر طبیعی، کیفیت عالی مواد و عمر زیاد، عدم نیاز به تراش و تخریب زیاد نسج دندان، مقاوت بیشتر در مقایسه با دیگر مواد سرامیکی در برابر ترک، حس طبیعی بودن داخل دهان برای بیمار، عدم حساسیت دندان بعد از درمان، حذف عوامل موثر بر عدم انطباق (تغییر حجم قالب، تغییر حجم گچ و دیگر مسائلی که در لابراتوار اتفاق می‌افتد) اشاره نمود.

پنج مرحله ساده تا رسیدن به دندان های جدید شما با استفاده از تکنولوژی سرک را با هم مرور می کنیم

مرحله اول: ابتدا قبل از شروع شما را درباره فوائد و مزایای سرک آگاه می‌سازیم.
مرحله دوم: بعد از خارج کردن ترمیم قدیمی و یا پوسیدگی های ایجاد شده، با دوربین دستگاه سرک، از دندان اسکن کرده و در نتیجه یک تصویر سه بعدی خواهیم داشت.
مرحله سوم: ترمیم جدید (روکش، آنلی ،اینلی) در کامپیوتر سرک طراحی می‌شود.
مرحله چهارم: دستگاه تراش، ترمیم جدید را از درون یک بلوک سرامیکی می تراشد.
مرحله پنجم: ترمیم آماده شده در همان جلسه روی دندان شما چسبانده می‌شود.

فیلم زیر مقایسه ای است بین دندانپزشکی دیجیتال با استفاده از تکنولوژی سرک است و دندانپزشکی سنتی که در آن تفاوت را در کیفیت و سرعت ارائه خدمات دندانپزشکی مشاهده می نمائید.

سابقه استفاده از تکنولوژی سرک

سابقه ساخت سرک به 25 سال پیش در دانشگاه زوریخ بر می گردد. در دنیا حدود 25000 مطب در بیش از 50 کشور دنیا با این سیستم کار می‌کنند. از سال 1985 تا کنون بیش از 8 میلیون بیمار با این سیستم درمان شده اند و بیش از 20 میلیون واحد روکش سرامیکی «دندان» توسط آن ساخته و در دهان قرار گرفته است.
تحقیقات نشان داده که روکش های ساخته شده با سرک از نظر دقت برابر با روکش های طلا می باشد و ترمیم های تعویض شده با سرک حتی نتیجه بهتری از ترمیم با طلا دارد.

موارد استفاده از تکنولوژی سرک

ترمیم قسمت پوسیده دندان
روکش کامل دندان
بریج کردن دندان ها
روکش روی ایمپلنت
درمان های زیبایی مانند لامینت
خوشبختانه درمان هایی که با روش سرک انجام می شود بسیار محافظه کارانه می باشد و نیاز به تراش اضافی دندان نمی باشد. در واقع فقط همان قسمت آسیب دیده تراش خورده و بعد بازسازی می شود و همانطور که گفته شد اکثر درمان‌ ها با سرک یک جلسه ای بوده و در برخی مواقع که درمان‌ وسیع می باشد، به جلسه دوم نیاز خواهد بود.

دکتر نهال سناوندی جراح دندانپزشک زیبایی و ترمیمی