ارتودنسی

ارتودنسیدرمان ارتودنسی

ارتودنسی

آیا می‌دانید برای درمان ارتودنسی خود یا فرزندتان چطور متخصص ارتودنسی مناسب را انتخاب کنید؟ در اینجا ما به چند مورد از مواردی که باید در انتخاب متخصص ارتودنسی مناسب، مورد توجه قرار دهید اشاره خواهیم کرد و سعی می‌کنیم، تا در ادامه، شما را با مفاهیم اولیه و لازم برای شناخت درمان ارتودنسی، متخصص ارتودنسی، روش‌های درمان ارتودنسی، ابزارهای ارتودنسی، جدیدترین تکنولوژی‌های مورد استفاده در درمان ارتودنسی، هزینه درمان ارتودنسی، روش‌های پرداخت هزینه ارتودنسی، ملاحظات لازم در طول درمان ارتودنسی، نکات مهم در پایان درمان ارتودنسی و بسیاری موارد دیگر آشنا کنیم.

قدم اول: زمان مناسب برای درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی معمولا از سن 9 تا 14 سالگی شروع می‌شود؛ که این بازه سنی را برای شروع درمان ارتودنسی، زمان طلایی می‌دانیم. درمان ارتودنسی ثابت و یا متحرک با استفاده از براکت‌ها و یا ارتودنسی با الاینرهای شفاف اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی)، بعد از افتادن دندان‌های شیری آغاز می‌شود. با این حال در مورد درمان ارتودنسی، برای مشکلاتی که صرفا مربوط به دندان‌ها است، می‌توان گفت محدودیت سنی وجود ندارد.

قدم دوم: روش های درمان ارتودنسی

استفاده از الاینرهای شفاف اینویزالاین، یا ارتودنسی با استفاده از پلاک های شفاف اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی) روشی موثر و پیشرفته در درمان ارتودنسی است که بدون استفاده از براکت های سنتی و استفاده از سیم ارتودنسی دندان‌ها را مرتب می‌کند. در طول درمان ارتودنسی به روش ارتودنسی نامرئی اینویزالاین، شما امکان خارج نمودن پلاک‌ها، از دهان را خواهید داشت، می‌توانید هر آن چه دوست دارید بخورید، زیبایی شما در طول درمان ارتودنسی تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت، هنگام فعالیت‌های ورزشی از ایمنی بیشتری برخوردار خواهید بود، مانند گذشته به راحتی بهداشت دهان و دندان خود را حفظ خواهید کرد و از سلامت بیشتر لثه‌ها برخوردار خواهید بود. دیگر روش‌های درمان ارتودنسی شامل: ارتودنسی با استفاده از براکت‌های فلزی، ارتودنسی با استفاده از براکت‌ها سرامیکی همرنگ دندان، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی لینگوال (زبانی) و ارتودنسی متحرک می‌باشد.

قدم سوم: تشخیص متخصص ارتودنسی

برای پیدا کردن دکتر ارتودنسی خوب برای درمان ارتودنسی خود یا فرزندتان می‌توانید از منابع مختلف استفاده کنید. بدین منظور می‌توانید از دوستان و بستگان خود پرس و جو کنید، همچنین می‌توانید از طریق جست و جو در اینترنت و یا مجلات، به دنبال دکتر ارتودنتیست مناسب بگردید. با این حال، توجه داشته باشید که متخصص ارتودنسی، از عبارت “متخصص ارتودنسی” و نه “ارتودنسی” بر روی کارت، مهر و تابلوی خود استفاده می‌کند. همچنین جهت اطمینان از متخصص بودن دکتر ارتودنسی انتخابی خود، می‌توانید به سایت انجمن ارتودنتیست‌های ایران مراجعه کنید.

قدم چهارم: انتخاب متخصص ارتودنسی مناسب

انتخاب متخصص ارتودنسی مناسب، که شما به او اعتماد داشته باشید و با او احساس راحتی کنید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. متخصص ارتودنسی می‌تواند مطابق با نیاز شما یا فرزندتان بهترین شیوه درمان را طرح ریزی کند. این موضوع ممکن است به بیش از یک جلسه مشاوره نیاز داشته باشد. بهتر است قبل از اقدام برای تعیین جلسه مشاوره با متخصص ارتودنسی انتخابی خود، کمی در مورد شیوه‌های درمان ارتودنسی مطالعه داشته باشید و متخصصی را انتخاب کنید که تخصص کافی برای ارائه تمام روش های درمان ارتودنسی (ارتودنسی اینویزالاین یا نامرئی، ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی دیمون و براکت‌های سرامیکی) را به شما داشته باشد، تا هنگام تصمیم گیری محدودیت نداشته باشید.

قدم پنجم: هزینه درمان ارتودنسی

یکی از شاخصه‌های مهم در انتخاب متخصص ارتودنسی و روش درمان ارتودنسی، در نظر گرفتن هزینه درمان ارتودنسی و نحوه پرداخت آن می‌باشد. اکثر متخصصین ارتودنسی، برای پرداخت هزینه درمان شرایطی را در نظر می‌گیرند، که معمولا شامل پرداخت بخشی از هزینه درمان، در ابتدای درمان ارتودنسی، به عنوان پیش پرداخت و مابقی به صورت اقساط دوره‌ای می‌باشد. توجه داشته باشید که هزینه درمان، نباید دیگر شاخصه‌های انتخاب متخصص ارتودنسی و روش درمان ارتودنسی را، بیش از اندازه تحت تاثیر قرار دهد. توجه داشته باشید که استفاده از شیوه مناسب درمان ارتودنسی، نزد متخصص ارتودنسی مناسب، در نتیجه درمان تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

قدم ششم: شروع درمان ارتودنسی

در این مرحله دکتر ارتودنتیست، در مورد طول درمان و نکات لازم برای رعایت بهداشت دهان در طول درمان، به شما اطلاعات لازم را خواهد داد. اگر شما روش درمان ارتودنسی نامرئی (ارتودنسی اینویزالاین) را انتخاب کرده باشید، تمامی مراحل درمان و نقشه دیجیتال تحلیل درمان از ابتدا تا انتها به شما نشان داده خواهد شد.

قدم هفتم: با خیالی آسوده لبخند بزنید

این اطمینان را به شما می‌دهیم که شما یا فرزندتان به زودی از داشتن لبخندی زیبا و دندان‌های سالم و مرتب لذت خواهید برد و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار خواهید شد. زمانی که مراحل درمان ارتودنسی شما یا فرزندتان کامل شد، از دکتر ارتودنتیست خود درباره پلاک‌های نگهدارنده (ریتینر) سوال کنید. استفاده از این ابزار باعث خواهد شد تا از برگشت دندان‌ها به وضعیت قبل از درمان جلوگیری شود.

روش‌های درمان ارتودنسی

.
میزان اطلاعات شما در مورد روش‌های درمان ارتودنسی، به شما برای تصمیم گیری و انتخاب درست درمان ارتودنسی مناسب، کمک خواهد کرد. هرکدام از روش های درمان ارتودنسی، مزیت ها و محدودیت هایی دارند و در موارد مختلف کاربردهای آن ها متفاوت می‌باشد. درمان های ارتودنسی به دو دسته اصلی درمان‌ها ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند و برای استفاده از هرکدام، ابزارها و روش های متنوعی پیش روی شماست. در اینجا سعی می‌کنیم شما را با مفاهیم و اطلاعات اولیه هر یک از روش های درمان آشنا کنیم و به بررسی امکانات، مزایا، محدودیت ها و مقایسه هزینه درمان ارتودنسی در روش های مختلف بپردازیم.  

ارتودنسی دیمون

براکت های دیمون ارتودنسی

براکت های سرامیکی ارتودنسی

براکت های سرامیکی ارتودنسی

براکت های فلزی ارتودنسی

براکت های فلزی ارتودنسی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی – اینویزالاین

وسایل ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی زبانی یا لینگوال

ارتودنسی لینگوال (زبانی)